• Spacer po Chińskim Murze

          • 10.10.23 r. klasa 8c wzięła udział w warsztatach „Spacer po Chińskim Murze” w Muzeum Azji i Pacyfiku. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstawała cywilizacja chińska, kto wybudował Wielki Mur, a także jak powstają jedwabne tkaniny i dlaczego nefryt był bardziej ceniony od złota. Uczestnicy zajęć wcielili się w starożytnych artystów i stworzyli własną terakotową armię.

            Następnie klasa zwiedziła wystawę „Podróże na wschód”, która obrazuje bogactwo i różnorodność rozmaitych kultur Azji.

             

            Więcej zdjęć w Galerii do której prowadzi link:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8 i Rzecznika Praw Ucznia

          •  

                           05.10.2023 r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8 oraz Rzecznika Praw Ucznia. Frekwencja wyniosła 84,5%.

                          Przewodniczącą Rady SU kl. 4-8 została Amelia Frankowska z kl. 5c, a Rzecznikiem Praw Ucznia p. Mateusz Bednarek (nauczyciel WF-u i jeden z opiekunów SU kl. 4-8).

          • Spotkanie z historią - Śpiewanie pieśni Powstania Warszawskiego

          • 2 października obchodzimy  Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły spotkali się, by wspólnie śpiewać pieśni powstańcze. Swoją obecnością zaszczycili nas Seniorzy z Klubu Seniora przy ul. Paca. Podczas spotkania  zaprezentowane zostały fragmenty książki "Fajna Ferajna" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej opowiadającej o losach i udziale dzieci w Powstaniu Warszawskim, które zostały zaprezentowane przez aktorów szkolnego koła teatralnego "Siostra i Przyjaciele". Zainteresowanych dalszymi losami dziecięcych bohaterów książki "Fajna Ferajna" zapraszamy do biblioteki szkolnej.

                                                                                        

          • Wycieczka kl. 6c do Muzeum POLIN

          •  

            18.09.2023 r. byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warsztatach "Jak pięknie się różnić?". 

            Wykonując różne zadania w grupach, mówiliśmy o naszych mocnych stronach i o tym, że w grupie każdy jest potrzebny, a dzięki różnicom współpraca może być bardziej owocna.

            W przestrzeniach wystawy stałej poznaliśmy postaci z przeszłości i odkryliśmy ich różnorodne talenty. Dowiedzieliśmy się, że w szkole żydowskiej były trzy kategorie uczniów: rebel (rozrabiaka, buntownik), matmid (uczeń zdolny) i illui (geniusz).

             

             

          • Wizyta w Parlamencie Europejskim w Europa Experience

          • Europa Experience to otwierane w całej Europie multimedialne centra z interaktywnymi narzędziami, dzięki którym można dowiedzieć się jak funkcjonuje Unia Europejska.

            11 września klasa 8c wzięła udział w grze fabularnej - Obrady  Europarlamentu.

            Uczniowie zostali podzieleni na fikcyjne grupy polityczne i wcielili się w rolę posłów. Ich zadanie polegało na tworzeniu sojuszy, negocjowaniu i zapoznawaniu się z różnymi opiniami, aby osiągnąć porozumienie, podobnie jak europejscy prawodawcy.

            Podczas dyskusji na bieżące tematy uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej, a także, jak te decyzje wpływają na życie obywateli oraz jak działa demokracja europejska.

            Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii - link poniżej:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • ZIELONA SZKOŁA: Tajemnicza wyspa – drużyna Robinsona (12-16.06.2023 r.)

          •  

             

            Uczniowie kl. 5a, 5b i 5c wzięli udział w pięciodniowej zielonej szkole w Ostrowie Pieckowskim nad jeziorem Wągiel na Mazurach. W międzyklasowych grupach integrowali się, zdobywali niezbędne umiejętności związane z survivalem, przetrwaniem, topografią. Brali udział w konkurencjach, w których mogli wykazać się intelektualnie i sprawnościowo. W nagrodę zdobywali kryształy mocy.  Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

          • Klasy 4b i 4c na wycieczce do ZOO w Łodzi

          • We wtorek 6 czerwca klasy 4b i 4c wybrały się na wycieczkę do ZOO w Łodzi. Uczniowie zwiedzili Orientarium - najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo-wschodniej. Mieszka w nim 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Obserwowaliśmy mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej orazz góry. Widzieliśmy największy w Europie wybieg dla słoni, unikatowe i zagrożone wyginięciem gatunki: orangutany, krokodyle, makaki, szpaki balijskie, czapelki złotawe, przepiórki chińskie. Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel (26 metrów długości) do obserwacji rekinów i płaszczek. 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.

          • Gala rozdania nagród w I Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich

          • 6 czerwca 2023r. w Teatrze "Scena Relaks" odbyło się uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień w I Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich "Teatrosfera". Koło Teatralne z naszej szkoły "Siostra i Przyjaciele" zostało uhonorowane II miejscem za przedstawienie "Bajkowa dobranocka". Siostra Zuzanna - opiekun koła oraz wszyscy aktorzy otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki. 

            Poniżej zdjęcia z Gali, na której honorowym gościem była P. Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy.

          • SOS dla Ziemi

          •  

            1 czerwca klasa 2a wystąpiła na scenie z krótkim programem artystycznym pt. ,,SOS dla Ziemi”. Tematyka ekologiczna jest bliska każdemu z nas, szczególnie w obecnym czasie kryzysu klimatycznego. Ważne jest, aby o tym mowić głośno. 

          • Wycieczka kl. 2a Wawer - Alpaki

          •  30 maja klasa 2a wybrała się na wycieczkę, aby spotkać zwierzęta: króliki, pawie, ale przede wszystkim alpaki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tych ciekawych, przyjaznych zwierzętach. Miały okazję karmić je, przytulać się do nich, obserwować. To był piękny dzień. 

          • Zielona szkoła –  Z Pragi Południe do Pragi, stolicy Czech

          •  

            Uczniowie z klas 8b, 8c oraz 7c spędzili 5 dni w Kotlinie Kłodzkiej w ramach zielonej szkoły. Podziwiali piękno Gór Stołowych – Błędne Skały, Strzeliniec Wielki.  Podczas pobytu także  dwukrotnie odwiedzili Czechy, jeden dzień spędzając na zwiedzaniu Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów.  Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

             

            Dzień pierwszy (29 maja 2023r.): Przyjazd do Kudowy.  Zwiedzanie szlaku ginących zawodów.

            Dzień drugi (30 maja 2023r.): Wyjazd do Czech. Zwiedzanie z przewodnikiem Skalnego Miasta w Ardspach,  ZOO Safari w Dvur Kralowe.

            Dzień trzeci (31 maja 2023r.): Zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. Wędrówka z przewodnikiem po rezerwacie Błędne Skały, zdobywanie Strzelińca Wielkiego. Na koniec niespodzianka z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka - Zjazd po torze saneczkowym w Polanicy Zdroju.

            Dzień czwarty ( 1 czerwca 2023r.): Zwiedzanie z przewodnikiem stolicy Czech Pragi.

            Dzień piąty ( 2 czerwca 2023r.) : Zwiedzanie w drodze powrotnej do Warszawy Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Świątyni Pokoju w Świdnicy.

            Zielona szkoła dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Zielona szkoła - klasy 3b i 3c

          •  W dniach 22 -24 maja klasy 3b i 3c poznawały uroki Gór Świętokrzyskich. Pogoda dopisywała i w dobrych humorach uczniowie wyszli na Święty Krzyż podziwiając po drodze gołoborza. Zwiedzili jaskinię Raj i spacerowali po kieleckiej Kadzielni. Czas w gościnnym Jodłowym Dworze umilały gry terenowe, podchody i budowanie szałasów w lesie. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy w Babajagowie, w towarzystwie wesołej Wiedźmy i zbója Madeja. Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone ale bardzo zadowolone.​​​​​​​​​​

          • Teatr w naszej szkole - w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego

          • "Bajkowa dobranocka"  to przedstawienie, które zostało przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem scenarzysty i reżysera w jednej osobie Siostry Zuzanny. Premiera spektaklu miała miejsce 17 maja w  sali teatralnej ( sala 22). Zaproszeni na przedstawienie byli uczniowie klas I- III  oraz przedszkolaki z Przedszkola "Słonecznego" i Oddziału Przedszkolnego z naszej szkoły. 

            W przedstawieniu pojawiały się różne postacie, a zadaniem widzów było odgadnięcie z jakich bajek i baśni pochodzą. Mamy nadzieję, że zabawa zachęci młodych widzów do czytania i odwiedzin w bibliotece szkolnej.

            Więcej zdjęć z przedstawienia można obejrzeć w Galerii szkolnej, do której prowadzi link:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

            Link do filmu z przedstawienia:

            https://youtu.be/LmuCkTUNx3k

             

          • Koło teatralne z wizytą u przedszkolaków

          • Członkowie koła teatralnego działającego w naszej szkole włączyli się w akcję popularyzowania czytelnictwa.  Odwiedzili oddział przedszkolny, czytali bajki i baśnie swoim młodszym kolegom, a uczniom starszych klas rozdawali zakładki do książek.

          • SZKOLNY POKAZ TALENTÓW (13.04.2023 r.) - kl. 4-8

          • 22 uczniów zaprezentowało przed wszystkimi klasami 4-8 swoje niesamowite zdolności w następujących kategoriach:

            - taniec:

            1) Natalia Zakrzewska-Ludek (6a), Marharyta Kyrychenko (6a) i Julia Branicka (8a),

            2) Karolina Drożyńska (6a)

            - śpiew:

            1) Julia Załęska (5b) - piosenka Sanah "Mamo, tyś płakała",

            2) Alicja Rzeżuchowska (4b) - piosenka Sii "Snowman",

            3) Julia Yakobshe (8a) - piosenka Adele "When we were young" ,

            4) Lena Zwierzyńska (4b), Barbara Szczurek (4b) i Amelia Frankowska (4c) - piosenka "I to jest właśnie to",

            5) Oliwia Sikorska (4a) i Aleksandra Otto (4a)- piosenka Sanah "Ale jazz",

            6) Nikola Sikorska (6a) - piosenka Sanah "Sen we śnie" ,

            - gra na instrumencie:

            1) Klara Rzeżuchowska (5b) - pianino,

            2) Maria Wawrzaszek (5b) - gitara,

            3) Jerzy Przybyłek (5c) - pianino,

            - zręczność:

            1) Mikołaj Łukawski (5b) - kostka Rubika,

            - akrobatyka:

            1) Liliana Woszczyna (4b),

            2) Julia Polimirska (5c) i Lena Mazurek (5c),

            - malarstwo:

            1) Nadia Zhukova (4a) i Nina Cherniak (4a).

            Całość rewelacyjnie poprowadził Ludwik Krzemiński (5a), a nad nagłośnieniem czuwali Wojciech Zając (8c) i Mateusz Chojnacki (8c).

          • Powstańczy dzień powszedni

          • 28.04.23 r. klasa 8b wzięła udział w lekcji „Powstańczy dzień powszedni” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Dowiedzieli się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków oraz jaką rolę odegrały kobiety w Powstaniu Warszawskim.

            Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o kontakt z „żywą historią” - eksponatami i fragmentami ekspozycji w formie zapadającej w pamięć oraz kreatywne zadania, np. tworzenie powstańczych pamiętników.

            Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii szkolnej:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • Dzień Języków Obcych

          • 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych (co prawda w kwietniu przypada Dzień Języka Angielskiego, ale w związku z tym, że nie tylko ten język jest nauczany w naszej szkole postanowiliśmy rozszerzyć formę tego dnia). 

            Wielu uczniów z klas 1-3 stworzyło utwory literackie na temat tego, jak ważne jest poznawanie języków obcych. Wiele osób założyło stroje charakterystyczne dla innych kultur bądź ubrania z napisami w językach obcych. 

            Uczniowie klasy 3b – Olaf Strzałkowski i Janek Gajewski nauczyli swoich kolegów i koleżanki kilku japońskich słów, a także opowiedzieli ciekawostki na temat Japonii, a Sandro Jarajuli zaprezentował informacje na temat Gruzji i jej języka.

            W naszej galerii możecie obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • Klasa 5c na Stadionie Narodowym

          • W piątek 31.03.2023 r. byliśmy całą klasą na wycieczce szkolnej, której celem było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Wyjazd został zorganizowany przez naszą wychowawczynię ze względu na duże zainteresowanie tematem sportu przez uczniów kl. 5c.

                        Na początku naszej wycieczki udaliśmy się  na trybuny dla VIP-ów, na których są skórzane, a nie plastikowe siedzenia. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek     o murawie, np. o jej uprawie, kosztach utrzymania, częstotliwości wymiany.

                        Następnie mieliśmy okazję z bliska podziwiać płytę boiska. Wiele dzieci robiło tam zdjęcia z różnych ujęć, m.in. w wejściu, którym zawsze na mecz wychodzą piłkarze.

                        Kolejną atrakcją, która zrobiła na wszystkich największe wrażenie, była szatnia piłkarzy naszej reprezentacji z kompletem koszulek piłkarzy. Każdy z uczniów siadał na miejscach sławnych sportowców i wykonywał zdjęcia z koszulkami ulubionych zawodników. Czuliśmy się, jakbyśmy byli w sali ze sławnymi piłkarzami.

                        Trochę czasu spędziliśmy także w strefie odnowy biologicznej, gdzie sportowcy relaksują się po meczach.

                        Następnie dotarliśmy do sali z koszulkami znanych i cenionych piłkarzy, butami i piłkami z ich autografami oraz innymi akcesoriami piłkarskimi.

            Kolejnym punktem zwiedzania był Press Room, w którym mogliśmy się poczuć jak na konferencji prasowej.

                        Wycieczkę na Stadion Narodowy uważamy za bardzo udaną i godną polecenia, gdyż pogłębiła ona naszą wiedzę o kulisach meczy reprezentacji Polski i dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji. Bardzo miło spędziliśmy czas na Stadionie Narodowym.