1 czerwca klasa 2a wystąpiła na scenie z krótkim programem artystycznym pt. ,,SOS dla Ziemi”. Tematyka ekologiczna jest bliska każdemu z nas, szczególnie w obecnym czasie kryzysu klimatycznego. Ważne jest, aby o tym mowić głośno.
1 czerwca klasa 2a wystąpiła na scenie z krótkim programem artystycznym pt. ,,SOS dla Ziemi”. Tematyka ekologiczna jest bliska każdemu z nas, szczególnie w obecnym czasie kryzysu klimatycznego. Ważne jest, aby o tym mowić głośno.
30 maja klasa 2a wybrała się na wycieczkę, aby spotkać zwierzęta: króliki, pawie, ale przede wszystkim alpaki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tych ciekawych, przyjaznych zwierzętach. Miały okazję karmić je, przytulać się do nich, obserwować. To był piękny dzień.
Uczniowie z klas 8b, 8c oraz 7c spędzili 5 dni w Kotlinie Kłodzkiej w ramach zielonej szkoły. Podziwiali piękno Gór Stołowych – Błędne Skały, Strzeliniec Wielki. Podczas pobytu także dwukrotnie odwiedzili Czechy, jeden dzień spędzając na zwiedzaniu Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów. Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.
Dzień pierwszy (29 maja 2023r.): Przyjazd do Kudowy. Zwiedzanie szlaku ginących zawodów.
Dzień drugi (30 maja 2023r.): Wyjazd do Czech. Zwiedzanie z przewodnikiem Skalnego Miasta w Ardspach, ZOO Safari w Dvur Kralowe.
Dzień trzeci (31 maja 2023r.): Zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. Wędrówka z przewodnikiem po rezerwacie Błędne Skały, zdobywanie Strzelińca Wielkiego. Na koniec niespodzianka z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka - Zjazd po torze saneczkowym w Polanicy Zdroju.
Dzień czwarty ( 1 czerwca 2023r.): Zwiedzanie z przewodnikiem stolicy Czech Pragi.
Dzień piąty ( 2 czerwca 2023r.) : Zwiedzanie w drodze powrotnej do Warszawy Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Świątyni Pokoju w Świdnicy.
Zielona szkoła dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.
W dniach 22 -24 maja klasy 3b i 3c poznawały uroki Gór Świętokrzyskich. Pogoda dopisywała i w dobrych humorach uczniowie wyszli na Święty Krzyż podziwiając po drodze gołoborza. Zwiedzili jaskinię Raj i spacerowali po kieleckiej Kadzielni. Czas w gościnnym Jodłowym Dworze umilały gry terenowe, podchody i budowanie szałasów w lesie. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy w Babajagowie, w towarzystwie wesołej Wiedźmy i zbója Madeja. Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone ale bardzo zadowolone.
Więcej zdjęć w Galerii szkolnej:
Galeria szkolna | Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
"Bajkowa dobranocka" to przedstawienie, które zostało przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem scenarzysty i reżysera w jednej osobie Siostry Zuzanny. Premiera spektaklu miała miejsce 17 maja w sali teatralnej ( sala 22). Zaproszeni na przedstawienie byli uczniowie klas I- III oraz przedszkolaki z Przedszkola "Słonecznego" i Oddziału Przedszkolnego z naszej szkoły.
W przedstawieniu pojawiały się różne postacie, a zadaniem widzów było odgadnięcie z jakich bajek i baśni pochodzą. Mamy nadzieję, że zabawa zachęci młodych widzów do czytania i odwiedzin w bibliotece szkolnej.
Więcej zdjęć z przedstawienia można obejrzeć w Galerii szkolnej, do której prowadzi link:
Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
Link do filmu z przedstawienia:
Członkowie koła teatralnego działającego w naszej szkole włączyli się w akcję popularyzowania czytelnictwa. Odwiedzili oddział przedszkolny, czytali bajki i baśnie swoim młodszym kolegom, a uczniom starszych klas rozdawali zakładki do książek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
link: Galeria szkolna | Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
22 uczniów zaprezentowało przed wszystkimi klasami 4-8 swoje niesamowite zdolności w następujących kategoriach:
- taniec:
1) Natalia Zakrzewska-Ludek (6a), Marharyta Kyrychenko (6a) i Julia Branicka (8a),
2) Karolina Drożyńska (6a)
- śpiew:
1) Julia Załęska (5b) - piosenka Sanah "Mamo, tyś płakała",
2) Alicja Rzeżuchowska (4b) - piosenka Sii "Snowman",
3) Julia Yakobshe (8a) - piosenka Adele "When we were young" ,
4) Lena Zwierzyńska (4b), Barbara Szczurek (4b) i Amelia Frankowska (4c) - piosenka "I to jest właśnie to",
5) Oliwia Sikorska (4a) i Aleksandra Otto (4a)- piosenka Sanah "Ale jazz",
6) Nikola Sikorska (6a) - piosenka Sanah "Sen we śnie" ,
- gra na instrumencie:
1) Klara Rzeżuchowska (5b) - pianino,
2) Maria Wawrzaszek (5b) - gitara,
3) Jerzy Przybyłek (5c) - pianino,
- zręczność:
1) Mikołaj Łukawski (5b) - kostka Rubika,
- akrobatyka:
1) Liliana Woszczyna (4b),
2) Julia Polimirska (5c) i Lena Mazurek (5c),
- malarstwo:
1) Nadia Zhukova (4a) i Nina Cherniak (4a).
Całość rewelacyjnie poprowadził Ludwik Krzemiński (5a), a nad nagłośnieniem czuwali Wojciech Zając (8c) i Mateusz Chojnacki (8c).
28.04.23 r. klasa 8b wzięła udział w lekcji „Powstańczy dzień powszedni” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Dowiedzieli się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków oraz jaką rolę odegrały kobiety w Powstaniu Warszawskim.
Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o kontakt z „żywą historią” - eksponatami i fragmentami ekspozycji w formie zapadającej w pamięć oraz kreatywne zadania, np. tworzenie powstańczych pamiętników.
Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii szkolnej:
Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych (co prawda w kwietniu przypada Dzień Języka Angielskiego, ale w związku z tym, że nie tylko ten język jest nauczany w naszej szkole postanowiliśmy rozszerzyć formę tego dnia).
Wielu uczniów z klas 1-3 stworzyło utwory literackie na temat tego, jak ważne jest poznawanie języków obcych. Wiele osób założyło stroje charakterystyczne dla innych kultur bądź ubrania z napisami w językach obcych.
Uczniowie klasy 3b – Olaf Strzałkowski i Janek Gajewski nauczyli swoich kolegów i koleżanki kilku japońskich słów, a także opowiedzieli ciekawostki na temat Japonii, a Sandro Jarajuli zaprezentował informacje na temat Gruzji i jej języka.
W naszej galerii możecie obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia:
Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
W piątek 31.03.2023 r. byliśmy całą klasą na wycieczce szkolnej, której celem było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Wyjazd został zorganizowany przez naszą wychowawczynię ze względu na duże zainteresowanie tematem sportu przez uczniów kl. 5c.
Na początku naszej wycieczki udaliśmy się na trybuny dla VIP-ów, na których są skórzane, a nie plastikowe siedzenia. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o murawie, np. o jej uprawie, kosztach utrzymania, częstotliwości wymiany.
Następnie mieliśmy okazję z bliska podziwiać płytę boiska. Wiele dzieci robiło tam zdjęcia z różnych ujęć, m.in. w wejściu, którym zawsze na mecz wychodzą piłkarze.
Kolejną atrakcją, która zrobiła na wszystkich największe wrażenie, była szatnia piłkarzy naszej reprezentacji z kompletem koszulek piłkarzy. Każdy z uczniów siadał na miejscach sławnych sportowców i wykonywał zdjęcia z koszulkami ulubionych zawodników. Czuliśmy się, jakbyśmy byli w sali ze sławnymi piłkarzami.
Trochę czasu spędziliśmy także w strefie odnowy biologicznej, gdzie sportowcy relaksują się po meczach.
Następnie dotarliśmy do sali z koszulkami znanych i cenionych piłkarzy, butami i piłkami z ich autografami oraz innymi akcesoriami piłkarskimi.
Kolejnym punktem zwiedzania był Press Room, w którym mogliśmy się poczuć jak na konferencji prasowej.
Wycieczkę na Stadion Narodowy uważamy za bardzo udaną i godną polecenia, gdyż pogłębiła ona naszą wiedzę o kulisach meczy reprezentacji Polski i dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji. Bardzo miło spędziliśmy czas na Stadionie Narodowym.
(też: ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, żeby przeciwstawić się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętym autyzmem.
Ten dzień przypada 2 kwietnia.
Wg danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy ok. 30 000 chorych i ich najbliższych. Obecnie, 1 na 100 dzieci rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Dokładne przyczyny autyzmu nie są ciągle znane, ale naukowcom udało się wyodrębnić czynniki ryzyka wystąpienia choroby.
Do najczęstszych objawów autyzmu należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły chorego. Osoby z autyzmem inaczej odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Chorzy tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od świata ludzi zdrowych. Osoby z autyzmem mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi między najbliższymi. Te problemy prowadzą do niezrozumienia osób autystycznych i ich osamotnienia psychicznego, do wielu problemów w życiu codziennym.
Pamiętajmy, że autyzm to nie jest upośledzenie umysłowe: osoby z autyzmem mają przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencję.
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Samorząd Uczniowski kl. 4-8 przygotował na korytarzu III piętra gazetkę zwracającą uwagę na to, czego potrzebują od nas osoby autystyczne.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego z jakim borykają się osoby chorujące na zespół Downa. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Klasa 3c w kolorowych skarpetkach nie do pary
A tu klasa 5c
17.03.23 r. klasa 8b wzięła udział w lekcji „Minerały i skały” w Muzeum Ziemi. Uczniowie poznali genezę powstawania skał i występujących w nich minerałów. Lekcja została poprowadzona z wykorzystaniem oryginalnej, bogatej kolekcji dydaktycznej skał i minerałów, które każdy uczeń mógł obejrzeć z bliska. Następnie klasa zwiedziła wystawy stałe: Ziemia w Układzie Słonecznym, Meteoryty – kamienie z nieba, Procesy kształtujące oblicze Ziemi, Zanim powstał węgiel oraz Świat roślin i zmiany klimatu.
Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce Galeria szkolna:
Link: Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
Uczniowie klasy 4c odwiedzili dnia 16.03.2023r. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli oni udział w lekcji Kim byli Powstańcy? Lekcja miała na celu poznanie podstawowych faktów dotyczących okresu okupacji i powstania warszawskiego. Klasa miała również okazję zwiedzić muzeum.
13.03.2022 r., w 72. dzień roku kalendarzowego, obchodziliśmy w naszej szkole w kl. 4-8 Imieniny Szkoły. Tego dnia przy Paca 44 było bardzo kolorowo. Uczniowie przebrali się za różne postacie wylosowane przez przedstawicieli klas jeszcze przed feriami zimowymi. Poza tym każda klasa przygotowała odświętny wygląd drzwi do swoich sal. Niektórzy napisali piękne wiersze dla Soleznizantki.
Uczniowie mieli także okazję wziąć udział w quizie z kodami QR, pod którymi ukryto 13 pytań dotyczących przeszłości i teraźniejszości naszej szkoły, a także wpisać dla niej miłe życzenia.
Imieniny Szkoły zorganizował Samorząd Uczniowski kl. 4-8 wraz z opiekunami.
Na zdjęciach prezentują się uczniowie przebrani za bohaterów z kreskówki „Spongebob Kanciastoporty” (4b), księżniczki i książęta (4c), Minionki (5a), Piratów (5b), zamaskowanych Avengersów (5c), wróżki i czarodziejów (6a), kowbojów i Indian (6b), postacie z filmu „Starwars” (7a), piosenkarzy i piosenkarki (7b), hipisów (8b), postacie z bajek, lektur (8c) oraz VIP-ów (8d).
Więcej zdjęć w Galerii szkolnej :
Dekoracje drzwi wejściowych do sal lekcyjnych
Link: Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)
Samorząd Uczniowski kl. 4-8 pamięta!
08.02.2023 r. kl. 5c wzięła udział w warsztatach w BioCentrum Edukacji Naukowej na Wydziale Biologii UW.
W części wykładowej uczestnicy zajęć omówili cechy roślin, poznali budowę komórki roślinnej oraz dowiedzieli się, co jest potrzebne roślinom, aby mogły przeprowadzić fotosyntezę. Następnie prowadzący skupili się na produkcie fotosyntezy, czyli na glukozie.
W części praktycznej uczniowie za pomocą różnych technik analitycznych zbadali zawartość glukozy w owocach: cytrynie, jabłku, gruszce, bananie i kiwi. Ponadto dowiedzieli się, jaką rolę dla roślin pełni skrobia, które warzywa i produkty spożywcze, a także które części organizmów roślinnych zawierają najwięcej skrobi. Do tego wykorzystali jodynę.
To była ciekawa lekcja biologii.
W dniach 7-10 lutego uczniowie kl. 4-8, którzy przygotowali kartki walentynkowe, mogli je wrzucać do specjalnego pudełka (wykonanego przez Julię z kl. 5b - sekretarza Rady Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8) ustawionego na holu szkoły.
10 lutego listonoszki poczty walentynkowej (Patrycja (4b) - przewodnicząca Rady SU kl. 4-8 - wraz z koleżankami Lilianą (4b) i Kaliną (4b), a także Nina (6b) - sekretarz Rady SU kl. 4-8 - z koleżanką Laurą (6b)) dostarczyły adresatom przesyłki. Wśród nich znaleźli się nie tylko uczniowie, ale także pracownicy szkoły.
Dnia 08/02/2023 roku odbyło się w klasie 2a spotkanie z Babciami i Dziadkami z okazji Ich Święta. Dzieci zaprezentowały inscenizację przeplataną piosenkami i serdecznymi życzeniami oraz zorganizowały poczęstunek. To było bardzo miłe spotkanie zarówno dla wnuków jak i dla Babć i Dziadków.
Powered by aSc EduPage