• Dla Rodziców : Dlaczego warto czytać dzieciom?

• Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka

Link: broszura.pdf

Szanowni Państwo,

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

Korzyści płynące z rodzinnego czytania:

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem.
          2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
          3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, spostrzegawczość,

umiejętność zapamiętywania i kojarzenia faktów…

1. Dziecięce lektury  wzbogacają słownictwo, uczą    ładnego  budowania zdań

i  zachęcają do samodzielnej nauki czytania.

1. Książki wychowują, uczą, budzą ciekawość świata.
          2. Książki wyrabiają wrażliwość i intuicję moralną.
          3. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
          4. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską (serie książeczek).
          5. Książki porządkują dziecięcy świat.
          6. Książki mają walory terapeutyczne, pomagają zrozumieć siebie i innych.
          7. Czytając dziecku lepiej je poznajemy.

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.

Miłość do książek to prezent na całe życie.