• "W życiu ważny nie jest triumf lecz walka,
        istotną rzeczą jest nie zwyciężać
        lecz umieć toczyć rycerski bój"

Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa w Warszawie
        to "szkoła otwarta".

Naszą naczelną dziedziną jest dobro dziecka. Każdy uczeń naszej szkoły może osiągać sukcesy w wielu dziedzinach. Tworzymy przyjazną atmosferę, wspieramy rodziców w wychowywaniu dzieci. Pielęgnujemy w uczniach radość, ciekawość świata i tolerancję wobec innych.
        Kierujemy się zasadami: życzliwości, dbałości o dobro ucznia, poszanowania godności i wolności dziecka, odpowiedzialności, optymizmu. Staramy się, aby w naszej szkole nie było miejsca na agresję!

Oddziały przedszkolne

W naszej szkole prowadzimy oddziały przedszkolne, w których dzieci 5 i 6 letnie są przygotowywane do podjęcia nowych obowiązków w taki sposób, aby mogły odnosić sukcesy w dalszej nauce. Przełamywany jest stres adaptacyjny u dzieci przekraczających po raz pierwszy próg szkoły. Dzieci otrzymują wsparcie i pomoc nauczyciela-wychowawcy, by w radosny sposób podejmowały rolę „małego ucznia”. Mają stworzone warunki do rozwijania zainteresowań i uzdolnień; wspomagamy tych, którzy rozwijają się wolniej. Zajęcia odbywają się w przestronnej sali wyposażonej w pomoce dydaktyczne, gry edukacyjne i kolorowe zabawki. Do dyspozycji dzieci jest wewnętrzny plac zabaw.

Nieodpłatnie prowadzone są zajęcia: rytmika, zapoznajemy dzieci z tajnikami technologii komputerowej. W ramach terapii pedagogicznej prowadzone są bezpłatne zajęcia logopedyczne i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Zajęcia dydaktyczne trwają od godziny 8.00 do 13.00. Zajęcia opiekuńcze trwają od godz. 7.00 do godz. 17.00, podczas których najmłodsi mogą ciekawie spędzić czas. Dzieci mają możliwość korzystania z posiłków w szkole.

Klasy pierwsze

Nasza szkoła jest dobrze przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich i siedmioletnich do klasy pierwszej. Nauczyciele są odpowiednio wykwalifikowani i przygotowani, prowadzą zajęcia od I do III klasy. Mają doświadczenie w prowadzeniu zajęć z najmłodszymi dziećmi. Stosują zasady indywidualnego podejścia do ucznia, dokonują oceny opisowej.
        Posiadamy przestronne sale wyposażone w meble dostosowane do wzrostu dziecka oraz miejsca rekreacyjne. W każdej sali uczeń ma możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych. Klasy te znajdują się na I piętrze, wydzielonym od starszych uczniów.. Ze względu na bezpieczeństwo rozkład przerw międzylekcyjnych ustala wychowawca klasy. Posiadamy wewnętrzny plac zabaw wspomagający psychofizyczny rozwój dzieci.
        Uczniowie najmłodsi są objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną, terapią logopedyczną i zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi. Prowadzone są dla nich oddzielne zajęcia: plastyczne, teatralne, ekologiczno-plastyczne, matematyczne, język angielski.
        Po skończonych zajęciach dzieci zapraszamy do oddzielnej świetlicy.

Ponadto

Zapewniamy doświadczoną kadrę pedagogiczną.
        Szkoła posiada dwie pracownie komputerowe wyposażone w szybkie łącze internetowe, dobrze wyposażoną bibliotekę (w najbliższym czasie stworzymy mini multimedialną czytelnię).

Nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym tablice interaktywne pozwalają w sposób bardziej interesujący prowadzić zajęcia, a także realizować projekty edukacyjne rozwijające kompetencje społeczne i twórcze uczniów.

W szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny.

Posiadamy nowoczesny kompleks boisk szkolnych, w skład którego wchodzi: boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki, boisko do piłki siatkowej, a także nowoczesny plac zabaw dla dzieci.
        W bazie sportowej znajduje się również sala gimnastyczna (dla klas IV-VIII) oraz mała salka gimnastyczna wyłożona materacami dla klas (I-III) do prowadzenia zajęć korekcyjnych.

Dzieci mogą korzystać z dwudaniowych obiadów, wydawanych w szkolnej stołówce.
        Uczniowie klas I-V objęci są programami "Warzywa i owoce" oraz "Mleko w szkole", w ramach których otrzymują kilka razy w tygodniu mleko oraz warzywa i owoce.

Świetlica szkolna, czynna w godz. 7.00 - 18.00, oprócz opieki nad dziećmi oferuje zajęcia ruchowe i plastyczne, a także pomoc w odrabianiu prac domowych.

Sprawnie działa w szkole samorząd szkolny, m.in. organizując wiele imprez kulturalnych, a także rozrywkowych, takich jak: Andrzejki, Walentynki, szkolne dyskoteki itp.

W szkole znajduje się również gabinet pomocy przedlekarskiej

W planach również reaktywacja siłowni szkolnej.

Zapewniamy:

• bardzo dobry poziom nauczania skierowany na rozwój każdego dziecka,
        • przyjazną atmosferę i bezpieczeństwo,
        • możliwość udziału w różnego rodzaju konkursach z nagrodami,
        • dodatkowe zajęcia pozalekcyjne (koła zainteresowań, zespoły wyrównawcze, zajęcia rekreacyjno-sportowe, chór szkolny),
        • pomoc pedagoga,
        • pomoc psychologa,
        • pomoc logopedy,
        • naukę języków obcych.

Nasi uczniowie mają możliwość udziału w organizacjach szkolnych (Samorząd Uczniowski, Wolontariat, drużyna zuchowa i harcerska, SKS oraz zajęciach organizowanych przez naszą szkołę

Uzyskane certyfikaty:

• certyfikat potwierdzający udział w programie "Mistrzowie Kodowania",
        • certyfikat "Szkoła w Koronie"
        • certyfikat "Varsavianistyczna Szkoła"

W okresie ferii zimowych oraz wakacji w szkole organizowane są zajęcia rekreacyjno-sportowe, w ramach oferty "Lato w mieście", oraz "Zima w mieście".

Do tradycji szkoły należy "FESTYN RODZINNY", organizowany rokrocznie w maju lub czerwcu, współorganizowany przez Radę Rodziców.

W ciągu długiej działalności szkoły wypracowaliśmy swoje tradycje:

• pasowanie na ucznia klasy pierwszej,
        • akademie z okazji świąt państwowych,
        • jasełka dla seniorów,
        • zabawa andrzejkowa, Mikołajki
        • święto szkoły,
        • Dzień Mamy i Taty,
        • Dzień Babci i Dziadka,
        • udział w różnorodnych akcjach charytatywnych.